top of page

Sokak Fotoğrafçılığı Ustalarından Maciej Dakowicz

Günümüzde Sokak Fotoğrafçılığının-ki çoğunlukla belgesel fotoğrafçılıkla bazen kesişmekte bazen de ayrışmaktadır- kastettiği içerik ve kavramlar göz önüne alındığında, bu kavramları fotoğrafta yansıtan çağdaş ve oldukça genç bir fotoğraf sanatçısını özetle tanıtmaya çalışacağız: Maciej Dakowicz.

1976'da Bialystok- Polonya'da dünyaya geldi. Asıl mesleği Bilgisayar Bilimlerinde uzmanlıktır ve "Doktor" ünvanlı bir akademisyendir. Halen uluslar arası bir fotoğraf kolektifi olan "upphotographers ([1])" üyesidir.

İlk makinasını 2000 yılında çalışmak için gittiği Hong Kong'da alır, çünkü Asya'nın güzelliklerini ve egzotizmini fotoğraflayarak yakın çevresine göstermek ister. Fotoğraf kısa zamanda tutkusu haline gelir ve 2009'da akademik hayattan ayrılır. Artık tamamen fotoğrafa yönelir.

Kendisini belgesel ve sokak fotoğrafçısı olarak tanımlıyor. Kitap haline gelen ilk projesi; 2004 yılında geldiği İngiltere Galler'deki Cardiff şehrinde, 2005-2011 yılları arasında sadece hafta sonlarındaki gece yaşantısını konu alan "Cardiff After Dark" adlı çalışmasıdır. Kitap 2012 yılında yayımlanır. İçinde bulunduğumuz Mart 2021 ayı içinde konusunu Hindistan'daki Asya'nın en büyük hayvan panayırlarından biri olan "Sonepur Cattle Fair"'den alan, 2010-2017 yılları arasında çektiği 124 fotoğraftan oluşan 140 sayfalık "Senapur Mela" isimli ikinci kitabı yayımlanmıştır.

Birçok ülkede özellikle kendisini evindeymiş gibi hissettiği Hindistan ve Güneydoğu Asya'da fotoğraf çektikten ve çeşitli seminerler düzenledikten ülkesine dönmüş ve halen ülkesinde fotoğraf atölyeleri ve eğitimleri vermeye devam etmektedir. Fotoğrafları bir çok karma sergide yer almıştır. Seçkin ödüller ve ünvanlar almıştır. Yine fotoğraf yarışmaları jürilerinde görev almaktadır.

Fotoğrafları;

- Street Phtography Now,

- The World Atlas of Street Photography,

- 100 Great Street Photographs, Bystander: A History of Street Photography,

- Street Photography: A History in 100 Iconic Photographs, gibi oldukça prestijli Uluslararası yayınlarda yer almıştır.


 

Makalenin yazarı tarafından kendisine "www.kadikoyskf.com" web sayfasında tanıtımının yapılmasına izin vermesinin istendiği bir e-posta 18.02.2021 tarihinde gönderilmiş, 16.03.2021, Türkiye saati ile 16.00 itibariyle bir yanıt alınamamıştır.
 

Fotoğraflarından örnekler

A. Cardiff After Dark:Makalenin yazarı tarafından kendisine "www.kadikoyskf.com" web sayfasında tanıtımının yapılmasına izin vermesinin istendiği bir e-posta 18.02.2021 tarihinde gönderilmiş, 16.03.2021, Türkiye saati ile 16.00 itibariyle bir yanıt alınamamıştır.


Email: maciekda@gmail.com Facebook: www.facebook.com/maciejdakowicz.photo Instagram: www.instagram.com/maciejdakowicz Flickr: www.flickr.com/photos/maciejdakowicz/ Twitter: twitter.com/maciejdakowicz

25 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page